U Rijeci je 18. siječnja 2024. godine održan regionalni tematski sastanak Izazovi u komunikaciji i suradnji između dionika u provedbi praktične nastave za vezane obrte (JMO model obrazovanja) na kojem su sudjelovali nastavnici iz strukovnih škola te mentori kod poslodavaca. Tema sastanka bili su izazovi u komunikaciji i suradnji između dionika u provedbi praktične nastave u obrazovanju za vezane obrte, a cilj sastanka je bio identificirati izazove s kojima se susreću voditelji praktične nastave i mentori u obrtničkim radionicama te kroz moderirane rasprave pronaći moguća rješenja identificiranih izazova. Kao što je predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije dr.sc. Emil Priskić naglasio u uvodnom obraćanju, ovakva događanja su izuzetno bitna za povezivanje i suradnju svih dionika, jer samo tako dolazimo do boljeg strukovnog obrazovanja i kvalitetne radne snage.
Neke od tema za diskusiju među sudionicima su bile:
- uloge, odgovornosti i međusobna očekivanja pojedinih dionika u naukovanju (učenika, roditelja, nastavnika, mentora),
- rješavanje izazova problema – primjeri situacija iz prakse,
- primjeri dobre prakse,
- zajednički prijedlozi za poboljšanje suradnje.
Na temelju grupnog rada i međusobne diskusije o navedenim temama, sudionici tematskog sastanka donijeli su sljedeće zaključke:
- bitno je raditi na uspostavi otvorene i konkretne komunikacije između škola i obrta, a bitno je uključiti i roditelje, jer odnos učenika prema radu i učenju ovisi i o roditeljima,
- veliki izazov je raditi na osiguranju dovoljnog broja licenciranih radionica i motivaciji obrtnika da uzmu učenike na naukovanje u svoje radionice,
- iznimno važan element o kojem treba razgovarati je i kontinuitet praktične nastave i sudionici su zaključili da je potrebno raditi prema osiguranju minimalno tjedan dana praktične nastave u kontinuitetu,
- edukacije, informativne kampanje i savjetodavna podrška svim dionicima, a posebno obrtnicima je ključna za kvalitetu provedbe praktične nastave.
Na kraju sastanka, svi sudionici su zaključili da je ključna pouka radionice bila kako nešto riješiti, a ne čekati odgovor tko će riješiti pojedine probleme.
Regionalni tematski sastanak održan je kao dio projektnih aktivnosti u sklopu Erasmus+ projekta Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (Zajedničko mentorstvo: Boljom suradnjom do boljeg strukovnog obrazovanja) kojeg provodi Hrvatska obrtnička komora. Tematski sastanci su dio aktivnosti kojima se nastoji unaprijediti suradnja među dionicima u strukovnom obrazovanju, odnosno uspostaviti dugoročna regionalna i lokalna partnerstva među strukovnim školama i obrtnicima koji provode učenje temeljeno na radu u svojim radionicama s obzirom da je partnerska suradnja temelj kvalitetnog strukovnog obrazovanja.
Više informacija o projektu možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://e-mentor.eu/hr/naslovna/.